pondělí 30. září 2013

SELF-PERCEPTION ACTIVITIES - CZECH



Peříčko letí

Žáci sedí, stojí v kruhu a zkusí si posílat imaginární lehké, jemné a nadýchané peříčko, které si po fouknutí sedne kamarádovi na rukáv, vlasy, spadne těsně před něj apod. - reakce závisí na bezprostřednosti a představivosti dětí.
Reflexe – co jsi cítil, jak se ti to líbilo atd.


Co mám na sobě rád/a, co umím dobře

Pomůcky – papír, pastelky, fixy
Cíl – rozvoj schopnosti sebehodnocení

Nejprve si se žáky popovídáme o kladných a záporných vlastnostech, uvedeme příklady. Poté si žáci vezmou papír, pastelky, mohou si vybrat místo ve třídě, kde by nebyli rušeni ostatními a chvíli uvažují nad svými kladnými a zápornými vlastnostmi.
Obkreslí si svou ruku na papír a do každého prstu uvedou svou kladnou vlastnost, případně napíší, co umí dobře dělat.
Ruku si následně mohou vybarvit, vyzdobit různými motivy.
V závěrečné reflexi si žáci povídají o svých vlastnostech, jestli pro ně bylo obtížné vybrat pět různých kladných vlastností apod. Pokud některý žák bude mít problém s vybíráním vlastností, ostatní mu mohou pomoci.


Brčkádo

Pomůcky – brčka na limonádu
Cíl – koncentrace, sebekázeň, rozvoj jemné motoriky

Jedná se o hru mikádo hranou se svazkem dvou až tří desítek brček na limonádu. Nejprve si brčka srovnáme v hrsti, potom svazek opřeme kolmo o stůl a naráz ho pustíme. Brčka popadají na hromádku, všelijak, křížem přes sebe. Z hromádky pak opatrně odebíráme brčko po brčku až do chvíle, než se některé z ostatních ležících brček pohne. V tom případě vrátí dotyčný brčko, které právě odebíral zpět a na řadě je další. Kdo má nejvíce brček, vyhrál.

pátek 27. září 2013

SELF-PERCEPTION ACTIVITIES - SLOVAK

Vážim si ťa 

Pomôcky: klbko vlny
Priestor: trieda

Cieľ: oceniť druhých, hľadať v kamarátoch pozitíva, lepšie spoznať ľudí okolo seba

Postup: Prvý žiak chytí koniec klbka do ruky a osloví niektorú osobu v triede so slovami: Vážim si ťa, lebo .... (napr. sa nikdy nevzdávaš)....., Vážim si ťa pre tvoju.....(napr. ochotu pomôcť). Zároveň mu hodí klbko vlny a druhý žiak si niť zachytí na prst (vlna medzi prvým a druhým žiakom ostane natiahnutá). Druhý žiak potom tiež hodí klbko ďalšiemu, vysloví, prečo si ho váži, tretí žiak si vlnu zachytí na prst atď. Postupne sa v triede vytvorí sieť. Učiteľ by mal citlivo usmerňovať postup, aby v skupine neostal mimo siete.

V záverečnej reflexii deti môžu vyjadriť, čo ich v priebehu hry najviac potešilo, prekvapilo, čo o druhých doteraz nevedeli, čo bolo náročné atď.
 

Môj piktogram
 
Pomôcky: papier, kartička, pastelky, fixky
Priestor: trieda
Cieľ: zamyslieť sa, čo každého vystihuje, čo je pre každého dôležité

Postup: Každý žiak nakreslí na papier piktogram, ktorý ho najlepšie vystihuje. Po dokončení každý vysvetlí, prečo zvolil dané tvary, farby a pod. Z piktogramov sa vytvorí nástenka v triede.
Alternatíva – Po nakreslení piktogramov ich pozbierame a žiaci hádajú, ktorý piktogram patrí komu a čo ním chcel autor vyjadriť.

Prajem ti...

Pomôcky: papier, pero
Priestor: trieda

Postup: Každý žiak napíše na hornú časť papiera svoje meno. Potom sa papiere všetkých žiakov rozmiestnia po triede a žiaci chodia od jedného papiera k druhému a každému napíše, čo spolužiakovi želá, o čom vie, že by ho potešilo.